MANIKÚRA - PÉČE O NEHTY a RUCE
Manikúra je kosmetická procedura, během které dochází ke kultivaci rukou s hlavním důrazem na nehty a jejich okolí. Hlavním předmětem je čištění nehtů, jejich zarovnání a odstranění odumřelé kůže z jejich okolí a rukou. Manikúra se používá jak z čistě kosmetických důvodů, tak i z lékařských v případě, že je kolem nehtů nějaká virová, či plísňová infekce.
Manikúra je často nabízena ve specializovaných kosmetických salónech a nehtových studiích. Součástí manikúry může být i lakování nehtů či aplikace umělých nehtů.
Předpokládá se, že manikúra byla provozována již před 5000 lety v Indii.
Existuje také péče pro nohy, která se nazývá pedikúra.
Manikúra je SUCHÁ a MOKRÁ
MOKRÁ MANIKÚRA
Tato metoda je určena především pro nositelky přírodních nehtů které vyhledávají ještě více péče nežli nabízí manikůra suchá,měla by obsahovat relaxační lázeň, která dodá do nehtové ploténky potřebné vitamíny a minerály důležité pro zkvalitnění pevnosti a růstu přírodního nehtu a zároveň pečuje i o jeho okolí a pokožku rukou. Blahodárně působící lázeň napomůže snadnější úpravě při následné péči a v konečné fázi pro zjemnění vaší pokožky hydratačním krémem.
Mokrá manikúra by se měla skládat z:
- desinfekce
- případného odstranění materiálu (lak) šetrným bez acetonovým odlakovačem
- úpravy tvaru nehtu - pilníkem na přírodní nehty s velmi jemnou hrubostí
- hydratační lázně s esenciálními oleji
- zatlačení (popř. odstranění) přebytečné kůžičky kolem nehtů
- aplikace výživného laku, který dodá nehtům potřebné živiny a hydrataci
- olejíček na okolí nehtového lůžka a následná masáž
- na závěr výživný hydratační krém na ruce
Manikúra se provádí jen u zdravých nehtů a měla by se opakovat 1x za 3-4 týdny. Vzhledem k tomu, že je nehet sice rohová nehtová ploténka, která je tvořena zrohovatělými buňkami je také nasákavý a při mokré manikúře se do něj vpije určité množství tekutin a olejů. Proto není vhodné po mokré manikúře provádět jakoukoliv nehtovou modeláž. Nejen že by byl nehet zatížen, ale s největší pravděpodobností by na něm materiál nedržel.
SUCHÁ MANIKÚRA
Suchá manikúra se provádí prakticky při každé návštěvě nehtového salonu. Jedná se důkladnou úpravu nehtu a jeho okolí a většinou je spojena s nehtovou modeláží nebo následnou úpravou přírodního nehtu. Suchou manikúrou se rozumí mechanické odstranění kůžičky, úprava délky a tvaru nehtu a komplexní příprava pro další úpravu. Může být provedena ručně nebo strojově. Strojově je rychlejší a preciznější, chce to ale praxi, aby nedošlo k ublížení.
Suchá manikúra by se měla skládat z:
- desinfekce
- úprava délky a tvaru nehtu
- můžeme použít odstraňovač kůžičky, což je tekutina, která způsobí změknutí kůžičky a následné jednodušší odstranění
- zatlačovačem neboli pushrem zatlačíme kůžičku a následně ji odstraníme nůžkami na kůžičku nebo seřezávačem
- máme-li nehet připravený, můžeme se pustit do nehtové modeláže
- u strojové manikúry postupujeme podobně jen kůžičku nestříháme, ale odbrousíme
- velmi oblíbená je Ruská manikúra a hloubková, která nám prodlouží dobu k doplnění o 1 až 2 týdny
Ruská manikúra je nehtové ošetření a důkladné ošetření nehtového lůžka (kůžičky kolem nehtu), při které se používají speciální nástroje a krémy, aby vaše nehty byly zdravější, silnější a méně křehké. Tato manikúra pomocí speciálních technik a povrchové úpravy zlepší strukturu a zdraví vašich nehtů.
Speciálními nástavci se upraví a odstraní kůžička a částečně se lehce a opatrně nadzvedne. Díky tomu se s materiálem dostaneme hlouběji a odrost tak bude vidět o několik dní až týdnů později :-)
NÁSTROJE NA MANIKÚRU
Nástrojů používaných na manikúru je mnoho, každá manikérka má své oblíbené a jejich použití se liší potřebami jednotlivých zákaznic.
Nejpoužívanější jsou
- nůžky na nehty a na kůžičku
- zatlačovač kůžičky neboli pusher
- kleštičky na kůžičku
- seřezávač kůžičky
- pomerančové dřívko
- pilník s jemnou hrubostí na přírodní nehty, buffer, leštička
- frézky na přírodní nehty a na kůžičku
- miska na mokrou manikúru
S klasickou manikúrou lze účinně kombinovat Japonskou přírodní manikúru P-shine a posílit tak své nehty.
JAPONSKÁ MANIKÚRA P-SHINE
Jde o speciální japonskou manikúru. Přípravky v originální sadě jsou vyráběny podle tradiční japonské receptury. Do nehtových lůžek se zalešťuje nejprve výživná pasta ze včelího vosku a mateří kašičky, následně pak pudr, který obsahuje křemík.
P-Shine přispívá ke zdravému vyživování nehtů a k jejich prokrvení. Je prevencí proti zvýšené lámavosti a třepení, pravidelným doplňováním se zvyšuje kvalita nehtů. Jde o nenáročné udržování stálého a vysokého lesku ošetřeného nehtu.
Vydrží přibližně 2-3 týdny, kdy se doporučuje doplnění, aby měl svůj účinek. Nedoporučuje se po odstranění gelových nehtů a aplikace laku se nedoporučuje, lak na něm nedrží.
Parafínové zábaly rukou - vyživují a zpevňují nehty, prohřívají svaly, uvolňují ztuhlé klouby, prokrvují pokožku, změkčují ztvrdlou a suchou kůži a zabraňují tvorbě vrásek. Jsou vhodné při revmatismu, bolesti rukou, chorobách pohybového aparátu.
Parafínové zábaly zanechávají ruce hladké a odpočinuté, navíc příjemně prohřívají pokožku, což oceníte hlavně v sychravých dnech.
K parafínovému zábalu potřebujete parafínovou vanu. Parafín má za běžných podmínek tuhou podobu, proto je nutné jej ve speciální parafínové vaně rozehřát. Pro úplné naplnění parafínové vany je třeba 2 kg parafínu. Můžete kombinovat přírodní parafín s parafínem s vůní.
Parafínový zábal můžete aplikovat tak často, jak budete chtít. Doporučuje se minimálně jeden zábal měsíčně.
Na závěr manikúrní péče můžeme aplikovat na nehty i ruce výživové produkty ve formě laku nebo krému. Většina takových výrobků obsahuje vitamíny, keratin, kalcium, výživné oleje, to vše našim nehtům dodává potřebné látky, díky nimž nehty regenerují, rychleji rostou, nelámou se a netřepí. Není vhodné je ovšem aplikovat při P-shine péči.